Blog


Image

Oceania Insignia rinovohet dhe fillon xhiron rreth botës

Kohë për rinovim për anijet e vogla të kompanisë Oceania Cruises, markë premium që i përket grupit Norwegian Cruise Line.Të gjitha anijet në flotë janë në madhësinë e duhur, dhe mjaftueshëm të mëdha për të ofruar pajisje dhe shërbime që i has edhe në anijet gjigande. Jo vetëm itineraret unikë, por oferta e pakrahasueshme gastronomike, me 4 restorante të ndryshme specialiteti të përfshira në çmimin e kroçerës dhe një cilësi e lartë, e denjë për restorantet e luksit.‘Insignia’ së bashku me motrat e saj është një nga katër anijet e klasit "R" që i përkasin kompanisë...
Lexo më shumë
Image

Celebrity Flora del në det

Celebrity Cruises, markë premium e grupit Royal Caribbean, ka një flotë moderne të anijeve luksoze të mëdha dhe dy anije të vogla të vendosura në ishujt e bukur Galapagos.Përveçse është në pritje të disa anijeve të mëdha turistike, të tilla si anijet revolucionaret e klasit Edge, në vitin 2019 do të shohim debutimin e një anije të vogel e modern, të aftë për të akomoduar vetëm 100 të ftuar e që do të quhet Flora.Në kantjerin hollandez "De Hoop" është festuar në ditët e fundit dalja në det e Celebrity Flora, e cila del në ujë për herë të pare dhe do të vazhdojë me fazën tjetër të ndërtimit...
Lexo më shumë
Image

MSC Meraviglia viziton Ocean Cay

Ocean Cay është ishulli privat I MSC Cruises në Bahamas, aktualisht në ndërtim e sipër dhe pritet të hapet për publikun në nëntor. Anija që do të bëjë vizitën e parë, duke inauguruar në fakt këtë destinacion ekskluziv privat do të jetë MSC Meraviglia, dita 9 nëntor 2019. Krijimi i Ocean Cay Marine Reserve, pjesë e planit të biznesit të MSC Cruises me vlerë prej 10 miliardë euro,I cili përfshin ndërtimin e anijeve të reja në shërbim, filloi në vitin 2017 dhe do të përfundojë në 2026...
Lexo më shumë
Image

Marrëveshja e firmosur me MSC CRUISES në Majami

MSC Cruises po vendos pikat mbi i edhe me autoritetet e qytetit të Miamit (SHBA) lidhur me projektet e reja në ndërtimin e anijeve dhe destinacionet e reja të kroçerave.Ajo ka nënshkruar tashmë kontratën mbi infrastrukturën e terminalit të kroçerave që do të strehojë në të ardhmen anijet e reja dhe inovative të klasit botëror. Me terminalin e ri të lundrimit, MSC Cruises ka parashikuar të lëvizë rreth 1.5 milionë pasagjerë përmes Portit të Majamit çdo vit...
Lexo më shumë
Image

MSC Grandiosa 'Float out'

Në ditët e fundit në kantjerin e Saint Nazaire në Francë, shumë kureshtarë e të apasionuar kanë dëshmuar nxjerrjen jashtë ‘float out’ të MSC Grandiosa, anija e parë e klasit Meraviglia Plus.‘Float out’ është momenti kur anija bie për herë të parë në kontakt me detin ose ujin, duke shënuar kalimin nga faza e ndërtimit në atë dedikuar përgatitjes.MSC Grandiosa pritet të jetë në shërbim në nëntor 2019, është njësia e parë e re e klasit Meraviglia Plus, do të jetë gjithashtu anija e pestë për të hyrë në flotën MSC Cruises në vetëm dy vjet e gjysmë...
Lexo më shumë
Image

Xhiroja e botës me MSC dhe Costa

Më 5 janar, 2019, 2 anije nisën lundrimin "rreth botës" . E para për kompaninë MSC Cruises nga Gjenova ishte MSC Magnifica dhe edicioni I dymbëdhjetë për Costa Cruises nga Venecia ishte Costa Luminosa. MSC Magnifica është anija e zgjedhur nga MSC Cruises për "kroçerën" e saj të parë që do të ofrojë udhëtimin për 119 ditë në 6 kontinente dhe rreth 49 porte unike në 32 vende të ndryshme përpara se të kthehet, gjithmonë në Gjenova më 3 maj. Ndalesat e anijes në porte do të kenë një kohëzgjatje mesatare prej 13 orësh për të lejuar që mysafirët të mos humbasin ndonjë nga destinacionet...
Lexo më shumë
Image

Costa Venezia në prag inaugurimi

Costa Venezia është në ‘provat gjenerale’ të saj në portin Monfalcone për tu sprovuar nga ujërat e Adriatikut dhe për të marrë konfirmimin final për tu lëshuar në det!Provat e detit janë të nevojshme për të testuar funksionimin korrekt të të gjitha sistemeve në bord, një fazë që paraprin përfundimin e ndërtimit në kantjer. Kur sprovat e detit të përfundojnë, do të jetë gati për debutimin e saj të planifikuar për në 1 mars, 2019 në qytetin e Triestes.Kjo anije e re dhe moderne është e para nga një seri anijesh të reja që do të bëhen pjesë e Grupit Costa deri më 2023, me një investim total të vlerësuar në 6 miliardë euro...
Lexo më shumë
Image

MSC Bellissima në ditët e fundit në port

MSC Bellissima është në ditët e fundit të pritjes përpara se në mars 2019, të presë shiritin dhe të niset në lundrimin e saj të pare në Mesdhe.Pravat në det u bënë në ujërat jashtë brigjeve të kantjerit Saint Nazaire, me më shumë se 400 vetë në bord midis teknikëve dhe inxhinierëve.

Qëllimi i sprovave të detit është të provojë funksionimin korrekt të të gjitha sistemeve në bord si dhe cilësitë detare të anijes, kalimin terminal të procesit të gjatë të prodhimit.Pasi përfunduan sprovat e detit, MSC Bellissima u ankorua në portin "Bassin de Penhoët", ku do të vazhdojnë planet e brendshme.


Lexo më shumë
Image

COSTA CROCIERE: Pothuajse e ezauruar për kroçerat e fundvitit

Çdo vit rritet ndjeshëm numri i udhëtarëve që zgjedhin anijet e kroçerave për të festuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri larg nga stresi, kaosi dhe ndoshta edhe në një vend më të mirë se shtëpia. Trendi pozitiv i kroçerave vazhdon, edhe një herë ato janë produkti më i vlerësuar për "pushime" pa marrë parasysh sezonin.

Për festat e ardhshme të Krishtlindjeve dhe të Vitit të Ri, flota e Costa Cruises po përgatitet të mbajë në bord të 14 anijeve të saj, rreth 80,000 mysafirë. Anijet, ndryshet nga resortet, kanë aftësinë për të lëvizur dhe të pozicionohen kudo në botë, jo rastësisht anijet e Costa Cruises janë të vendosura në Detin Mesdhe, në ishujt e bukur të Karaibeve, Emiratet e Bashkuara Arabe, Amerika e Jugut, Indi, Lindjen e Mesme, pra në çdo cep...


Lexo më shumë
Image

Royal Princess pret ridebutimin në Los Angelos

Në vitin 2013 Fincantieri i dorëzon kompanisë Princess Cruises (Carnival Corporation), anijen Royal Princess. Një anije e re dhe moderne që premtonte të ishte një nga më të vlerësuarat e flotës. Ajo do të ishte e ngjashme me 6 anije të tjera, me disa ndryshime të vogla.Royal Princess në vitin 2013, me një gjatësi prej 330 metrash, një gjerësi prej 38 metrash dhe një tonazh bruto prej rreth 141,000 ton ishte anija më e madhe e lundrimit që u ndërtua në Itali nga Fincantieri. Ky rekord u thye në dhjetor 2017 nga MSc Seaside me peshë 153,000 ton dhe e destinuar për t'u përditësuar me debutimin e ardhshëm të MSC Seashore me 169,000 ton bruto të regjistruar.Dashamirët e kroçerave, gjatë viteve e kanë njohur dhe zbuluar këtë markë nëpërmjet serialit televiziv shumë popullor "Love Boat" dhe janë afeksionuar aq shumë me të sa kanë dashur ta prekin nga afërn jetën dhe aventurën në det pikërisht me atë anije.Princess Cruises ka pozicionuar anijen e saj Grand Princess në San Francisko (SHBA) gjatë vitit 2018, për kroçerën e vitit të ri do të ketë një itinerar interesant 5-javor me ndalesat më të gjata në San Diego. 
Lexo më shumë
Image

Carnival Legend kthehet në Europë në vitin 2020

Për ata që pëlqejnë stilin amerikan të pushimeve, kjo është anija që ju përshtatet!Carnival Legend është anije që i përket klasit Spirit të kroçerave Carnival, e ndërtuar në vitin 2001 në kantierin finlandez ‘Kvaerner Masa-yards’, anije Panamax , në gjendje të kalojnë Kanalin e Panamasë. Me një tonazh bruto prej rreth 88.500 ton, me një gjatësi prej 292.5 metra dhe gjerësi prej 32 metrash mund të strehojë rreth 2,100 pasagjerë. E rinovuar në vitin 2014, aktualisht është e pozicionuar nga kompania në Australi së bashku me anijen binjake Spirit.
Lexo më shumë
Image

Royal Caribbean dhe Costa Crociere zbulojnë programin 2020-2021

Me distance 1 ditë nga njëra-tjetra, Costa Crociere dhe Royal Caribbean zbuluan të rejat që do të sjellin për sezonin e lundrimit dyvjeçar 2020-2021.Kompania amerikane Royal Caribbean do të prezantojë disa anije të rinovuara falë programit të quajtur Royal Amplified, në të cilin do të investojë rreth 900 milionë dollarë. Deri në 10 anije do të përfitojnë nga përmirësimet sipas këtij program. Do të prezantohen karakteristika të reja, përvoja të reja dhe mënyra të reja argëtimi. Objekti i përmirësimeve do të jetë disa anije të klasit Oasis, Freedom dhe Voyager.Në vitin 2020 programi europian i verës do të presë kthimin e Allure of the Seas të rinovuar, një nga anijet më të mëdha turistike në botë, me një itinerar klasik në Mesdheun perëndimor.
Lexo më shumë
Image

MSC CRUISES prezanton xhiron e botës 2021

Msc Magnifica nisi këtë janar lundrimin e parë të "xhiros së botës" , pikërisht më 5 Janar 2019. Ndërkaq kroçera e botës e vitit 2020 është tërësisht e rezervuar duke bërë kështu që të planifikohet xhiroja e tretë e botës në 2021. Ëndrra e të gjithë udhëtarëve të kroçerave është ai udhëtimi rreth botës për të gjithë ata që duan të marrin një pushim nga puna, të trajtojnë veten me një pushim total larg nga puna e përditshme dhe të shijojnë eksperiencën që ndodh vetëm një here në jetë, vizita në gati gjithë detet dhe vendet e botës.
Lexo më shumë
Image

Carnival mes Mardi Gras dhe Panorama

Viti që sapo lame pas ishte i pasur me ngjarje të rëndësishme për Carnival Cruise Line, një nga kompanitë më të mëdha në industrinë e lundrimit.Në kantjerin ‘Fincantieri Marghera’ u vendos anija Carnival Panorama, e cila do të ofrojë kroçerat e planifikuara për në vjeshtë 2019, do të jetë anija e tretë e klasit Vista, do të ketë një tonazh bruto prej rreth 133.500 ton dhe do të jetë 323 metra e gjatë. Në sajë të këtyre numrave, së bashku me anijet motra Vista dhe Horizon, do të jetë në mesin e anijeve më të mëdha të ndërtuara nga Fincantieri për flotën e Carnival Cruise Line.
Lexo më shumë
Image

PAGËZIMI I COSTA VENEZIA NË TRIESTE

Vetëm disa muaj pas debutimit të saj, kompania Costa Cruises njoftoi në Trieste pagëzimin e Costa Venezia, njësia e parë e dedikuar për tregun kinez.Aktualisht Costa Venecia është duke u përfunduar në kantjerin Fincantieri në Monfalcone, ajo do të jetë e para e një serie të anijeve të reja që do të bëhen pjesë e Grupit Costa nga 2023, me një investim prej rreth 6 miliardë euro.Costa Venezia, është anija e parë e projektuar nga Costa dhe ndërtuar që të jetë tërheqëse në tregun e pasur kinez, e gjatë 323 metra e gjerë 37 metra, me një tonazh bruto prej rreth 135.500 ton është në gjendje për të akomoduar më shumë se 5,100 të ftuar. 
Lexo më shumë
Image

PAGËZIMI I CELEBRITY EDGE ME MALALA YOUSAFZAI

Disa javë pas debutimit të saj në SHBA, Celebrity Edge u emërua nga një kumbarë e veçantë sipas traditës së vjetër detare.Anija u ankorua në Terminalin T25 Port Everglades (SHBA), porti i saj actual për sezonin 2018-2019, në të cilin shumë vizitorë u dyndën në ceremoninë e pagëzimit. Gjatë sezonit të tij të përurimit, terminali T25 është shtëpia e Celebrity Edge dhe Celebrity Infinity, Celebrity Reflection dhe Celebrity Silhouette.
Lexo më shumë
Image

COSTA VICTORIA DO TË MIRËPRESË ATLETËT E ’UNIVERSIADE 2019 NË NAPOLI

Gjatë verës 2019 qyteti i Napolit do të jetë vendosja për një ngjarje të rëndësishme sportive, ‘Universiade’. Për ata që nuk kanë dëgjuar për të, është një ngjarje sportive e ndjekur nga atletët më të mirë nga e gjithë bota. Universiada Summer është bashkimi i përsosur mes Olimpiadës dhe universiteteve dhe gjatë viteve ka marrë formën e një festivali ndërkombëtar kushtuar sportit në rrugën "universale" përtej kulturës dhe kufijve.
Lexo më shumë