DUBAI

Më i madhi dhe më i zhvilluari nga shtatë Emiratet e Bashkuara Arabe, Dubai ka një reputacion të merituar si një oazë për udhëtarët kozmopolitë të luksit me shumë para për të shpenzuar. Po, Dubai është një qytet port në Gjirin Arab, një portë hyrëse për vendet që për shumicën e amerikanëve të veriut janë të fshehura në enciklopedi si toka të largëta dhe të ndaluara: Irani, Iraku, Jemeni, Pakistani. Por veçoria më karakteristike e qytetit është ndjekja e të gjitha gjërave në krye, nga hotelet luksoze "me shtatë yje" dhe qendrat tregtare, me vendpushimet e skive, ishujt artificialë të ndërtuar në formën e palmave dhe kontinenteve.Që nga viti 1950, megjithatë, Dubai ishte një port i vogël komercial dhe port peshkimi. (Aktivitetet e ‘Pearl’ ishin një industri e rëndësishme derisa versionet e kultivuara dolën nga moda.) Është e mundur, edhe pse kërkon pak punë, për të gjetur eshtrat e kësaj historie të veçantë të Emirateve. Disa sipërmarrës me eksperiencë po fillojnë të zhvillojnë turizmin kulturor që nxjerr në pah rrënjët beduine të vendit.Thënë kjo, Dubai - dhe Emiratet e Bashkuara Arabe në përgjithësi - është vend musliman dhe ligjet morale janë më të theksuara se kudo. Nuk lejohen veprime publike të shprehjes së dashurisë (puthjet) dhe udhëtarët homoseksualë nuk janë të mirëpritur. (Homoseksualiteti është i paligjshëm.) Alkooli shërbehet vetëm në hotelet dhe restorantet e licencuara, dhe shumë ilaçe të zakonshme me recetë janë të paligjshme. Edhe pse veshja e rrobave të plazhit është e përshtatshme në vendet e caktuara, pantallonat e shkurtra janë të pazakonshme; edhe disa qendra tregtare kanë një kod të veshjes. Ju nevojiten rroba me mëngë të gjata, pantallona të gjata, dhe funde e veshje të gjata në qoftë se planifikoni të vizitoni xhamitë ose të bëni shumë ecje.Pavarësisht qëndrimit të saj mbi këto aspekte kulturore, Dubai mbetet një port i rëndësishëm i nisjes - nëse jo një port i thirrjes - për udhëtarët që kalojnë në rrugët e njohura të Lindjes së Mesme përmes Gjirit Arabik ose rreth gadishullit arab në Detin e Kuq dhe Kanalin e Suezit. "Sezoni" zgjat nga tetori në maj dhe është veçanërisht popullor me linjat evropiane, si MSC. Nëse jeni duke kërkuar për një udhëtim në Lindjen e Mesme moderne - dhe doni një garanci që do të keni një mot me diell dhe të ngrohtë për pushimet tuaja - Dubai është ndoshta vendi juaj më i mirë për të filluar.
undefined

PËRSE NE